0
02188307122

پرورش صدا ، اولین قدم گویندگی درست

پرورش صدا برای گویندگی

مقدمه

آموختن تنفس صحیح به این معنی است که تنها با نفس کشیدن صحیح؛ حنجره عکس‌العمل سالم نشان می‌دهد و برای حرف‌زدن و خواندن آماده می‌شود.

راه‌های بهبود و اثربخشی بیشتر صدا و گفتار

تنفس صحیح: مهم‌ترین اقدامات برای این هدف عبارتند از: وضعیت بدن، آرامش دستگاه صوتی و تنفسی صحیح (تنفس دیافراگمی)

بسیاری از صداهای نامطلوب محصول کنترل تنفسی ضعیف و مشکلات وابسته به حالت ضعیف بدن هستند. اگر چه تنفس یک وظیفه خودکار در بدن است، اما تنفس صحیح نقش موثر و مهمی در تولید صدا و خواندن متون با صدای بلند دارد. به جای تنفس سینه‌ای باید تنفس شکمی داشت. با یک گفتار مناسب در تنفس شکمی، در طول دم، شکم در حد معمولی بیرون می‌آید.

بعضی از مشکلاتی که در اثر تنفس غلط به وجود می‌آید عبارتند از:

صدای نفس‌دار یا صدایی که نفس در آن شنیده می‌شود. مشکل در این حالت یا به دلیل جسمی و یا در نحوه نفس کشیدن است. این حالت می‌تواند در اثر اشکال در جمع‌شدن چین‌خوردگی صوتی و در شرایط ادای کلمات پدید آید. به این شکل که هوا، موقع صحبت‌کردن، باز می‌گردد. بعضی مواقع اضطراب و دلهره را نیز مقدمات این وضعیت را ایجاد می‌کند، میهمانان تلویزیونی که تحت تاثیر فضای تلویزیون قرار می‌گیرند یا برخی از سخنرانان متاثر از اضطراب حضور تماشگران، در طول صحبت، صدای نفس‌هایشان ، حس می‌شود.

در نتیجه حمایت نامناسب عضلات شکمی، قدرت لازم در بیان کلمات و ترکیب آنها، هنگامی که از دهان خارج می‌شوند، دیده نمی‌شود. بهترین راه عملی برای رفع این مشکل، این است که موقع صحبت کردن، هوا بیرون داده شود. تنفس دیافراگمی و داشتن حالت بدنی مناسب‌، برای رفع مشکلات این بخش‌، مهم است.

برای یادگیری روش صحیح تنفس دیافراگمی به موارد زیر توجه کنید:

در طول تمرین تنفس دیافراگمی، پشت شما باید صاف باشد و و دنده‌ها کمترین حرکت را داشته باشند یک وضعیت مناسب را برای صحبت کردن نشان می دهد. هدف به حداقل رساندن انحنای پشت و بیرون دادن شکم و یا دیافراگم در موقع دم است.

استراحت مناسب

اگر خسته باشید، خستگی به وضوح در صدای شما نمایانگر می‌شود. یک صدای خسته معمولا ارتفاع بالا و قدرت کمی دارد.

ادامه دارد…

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *