آشنایی با اساتید

مرحوم مهران دوستی

M-Dousti

مرحوم مهران دوستی متولد سوم بهمن ۱۳۳۵ ، او در روستای بلده از توابع نور زاده شد وی تحصیلات خود را در رشته مکانیک و مهندسی تصفیه آب در آمریکا به اتمام رساند. در سال ۱۳۵۹ و هنگام تصدی سمت مدیریت تولید صدا و سیمای مرکز گیلان، به دلیل نیامدن گوینده این کار را بر عهده می‌گیرد و از آن پس این حرفه را دنبال نمود. در زمان جنگ ایران و عراق اطلاعیه‌های ارتش را در رادیو می‌خواند و از گویندگان رادیو جبهه بود. او در سالیان اخیر به عنوان یکی از چهره‌های شناخته شده رادیو گویندگی برنامه‌های متعددی را بر عهده داشت. همکاری در برنامه‌های تلویزیونی از جمله سینما دو و سینما چهار و تیزرهای تبلیغاتی از دیگر فعالیت‌های او در حیطه گویندگی بود. وی در چند سال اخیر به عنوان گوینده ی برتر رادیو و نماینده ی ایران در ABU (اتحادیه رادیو تلویزیونی آسیا- اقیانوسیه)انتخاب شد. وی سال ها به تدریس در آموزشگاه شیوا آوا مشغول بود و هنرجویان زیادی را تعلیم داد.

او در دوم خرداد ۹۴ بر اثر عارضه تنفسی دیده از جهان فرو بست. روحش شاد

نمونه صدای مرحوم دوستی

استاد ژاله صادقیان

ژاله صادقیان متولد ۱۳۴۴ تهران و از گویندگان باسابقه رادیو و تلویزیون است. اولین بار گویندگی را در سال ۱۳۴۹ و در سن ۵ سالگی در رادیو سراسری و در برنامه خردسالان که تهیه کننده و گرداننده آن هما احسان بود، تجربه کرد. پس از ۸ سال حضور در رایو در سال ۵۷ هم زمان با وقوع انقلاب از رادیو خارج شد و در سال ۱۳۶۷ پس از فارغ التحصیلی در رشته ارتباطات از دانشگاه علامه طباطبائی دوباره به رادیو بازگشت و فعالیت خود را با برنامه «جنگ جوان» از سر گرفت. در اولین اجرای نمایشی خود در نمایشنامه ای نقش پروین اعتصامی را از خردسالی تا زمان مرگ اجرا کرد. اولین اجرای تلویزیونی وی برنامه ای تحت عنوان «گلپونه ها»، با مضمون شعر و موسیقی بود. او در سال ۱۳۸۳ با ترک رادیو و آغاز فعالیت رسمی خود در تلویزیون، اولین برنامه خود را با نام «چرتکه» اجرا کرد. در سال ۱۳۸۶ اجرای برنامه را در رادیو برون مرزی صدای آشنا آغاز کرد. «ستاره چین شب های روشن» اولین برنامه او در رادیو صدای آشنا بود. او به علت علاقه، گویندگی را در زمینه شعر و موسیقی و ادب دنبال کرده است. وی تاکنون موفق به دریافت چندین جایزه در زمینه گویندگی شده است.

در حال حاضر، استاد صادقیان تدریس ندارند. با آرزوی سلامتی و موفقیت برای ایشان.

نمونه صدای استاد صادقیان

Zhaleh Sadeghiyan

استاد صدرالدین شجره

photo_2016-04-11_18-12-25

صدرالدین شجره متولد ۱ فروردین ۱۳۳۱

· گوینده، نویسنده، کارگردان و بازیگر رادیو و تلویزیون

· چهره ی نام آشنای برنامه های فرهنگی- هنری رادیو و تلویزیون

· حضور فعال، مستمر و حرفه ای بیش از ۴۳ سال به عنوان یکی از پیشکسوتان رادیو

درست می گویند که: «هر کسی را بهر کاری ساخته اند.» صدرالدین شجره، پس از اکبر مشکین و رامین فرزاد و سبکتکین سالور، از نسل دومی های رادیو است. او در پانزده سالگی وارد محیط حرفه ای رادیو شده و در کنار بسیاری از بزرگان این فن، به تجربه آموزی پرداخته است. هر چند که او دندانسازی خوانده است، اما دغدغه تئاتر و نمایش، او را به استودیوهای رادیویی سوق داده تا با بهره گیری از استعداد ذاتی اش؛ فن بیان خوب و صدایی تاثیرگذار و نیز آموزش مناسبی که دیده است به دلمشغولی همیشگی اش، نمایش، بپردازد. او تئاتر را به درون استودیو برده است. شجره در آغاز، از صدایی می گوید که باید صادق باشد و در پایان با صدایی صادقانه، از صداهای دیگر! می خواهد که تبر به ریشه تئاتر و نمایش رادیویی نزنند و… صادق باشند!

شجره از ۱۵ سالگی وارد رادیو شد و اکنون ۴۳ سال است که همچنان در رادیواست.

خودش درباره چگونگی ورودش به رادیو می‌گوید کلاس دوم دبیرستان در مدرسه یک نمایشنامه اجرا کرد و به واسطه همین نمایش بود که با زنده‌یاد اکبر رادی آشنا شد. دوستی آنها تا پایان عمر رادی به درازا کشید. در همان سال بود که شجره در مسابقه فن‌بیان شرکت کرد و نفر اول شد. با این امتیاز بود که وارد رادیو و در برنامه جوانان مشغول به کار شد. شجره در ادامه تحصیلاتش دندانپزشکی خواند، اما عشق به رادیو باعث شد او رشته دانشگاهی خود را به عنوان حرفه انتخاب نکند . شجره از معدود گویندگانی است که درجه master معادلmc control را دریافت کرده است. این درجه به گویندگانی اعطا می‌شد که فن‌بیان خوبی داشتند و بداهه‌پردازان قابلی بودند. بداهه‌پردازانه نه به این معنا که مخاطب را سرگرم کند بلکه به این معناکه به او اطلاعات کافی بدهد .

۴۳سال فعالیت در رادیو، شجره را به یکی از پیشکسوتانی تبدیل کرده است که حضورش در رادیو غنیمتی است. صدرالدین شجره یکی از چهره های نام آشنای برنامه های فرهنگی- هنری رادیو و به ویژه نمایش رادیویی است. شجره در طول چهار دهه فعالیت مستمر در رادیو در شبکه های مختلف رادیویی و در برنامه هایی چون چشم انداز (شبکه سراسری)جمعه ها با تئاتر (شبکه فرهنگ)، رنگین کمان هنر (شبکه تهران)، توان مثبت (شبکه تهران) و گفت وگوی هنر (شبکه گفت وگو) به عنوان گوینده و کارشناس – مجری حضور داشته است. اما از همه اینها مهمتر نمایش های رادیویی است که صدرالدین شجره نویسندگی، تنظیم برای رادیو و کارگردانی آنها را بر عهده داشته است : اقتباس رادیویی از شاهکارهای ادبی چون راه آزادی (هوارد فارست)، خوشه های خشم (جان اشتاین بک)، پدران و فرزندان (تورگنیف)، خانه عروسک، خانه اشباح و جان گابریل ثوتمن (ایبسن)، مسخ (کافکا)، روز تا پایان تیرگی (شجره)، تقریباً تمام آثار چخوف و نیز اکثر نمایشنامه های اکبر رادی، از جمله نمایش های رادیویی شنیدنی هستند که صدرالدین شجره برای رادیو نوشته، تنظیم و کارگردانی و در برخی از آنها بازی کرده است .

نمونه صدای استاد شجره

استاد میکاییل شهرستانی

photo_20

میکائیل شهرستانی زاده ۱ اسفند سال ۱۳۴۱ در تهران، بازیگر، کارگردان و مدرس تئاتر است. میکائیل شهرستانی آخرین فرزند یک خانواده شش نفره است. وی در سال ۱۳۶۴ از مدرسه عالی بازیگری صدا و سیما فارغ‌التحصیل شد و نخستین حضور رسمی‌اش روی صحنه تئاتر در سال ۱۳۶۱ در سن ۲۰ سالگی در تئاتر “سرود سرخ برادری” به کارگردانی ناصر نجفی در سالن قشقایی تئاتر شهر بود. وی از آن زمان در سمت بازیگر، کارگردان، طراح صحنه در تئاتر، تلویزیون، رادیو و سینما به فعالیتش ادامه داده است. وی همچنین به آموزش بازیگری نیز اشتغال دارد. برخی از فعالیت های وی عبارتند از: کارگردانی نمایش:‏ ‏”در منطقه جنگی” تهران، تئاترشهر،تالار اصلی؛ ۱۳۶۹‏ ‏”پرواز” تهران، تئاترشهر، تالار قشقایی؛۱۳۷۷‏ ‏”هملت” تهران، تئاترشهر، تالار قشقایی ؛ ۱۳۷۹‏ کارگردانی و طراحی صحنه:‏ ‏”اژدهاک” (مشترک با صنم صالحی) تهران، تالار خانه نمایش ‏‎ -‎فرهنگسرای نیاوران، تالار ‏گوشه؛ ۱۳۸۴‏ ‏”آرش” (بهرام بیضایی) تهران،اداره تئاتر‎-‎‏ فرهنگسرای نیاوران، تالار گوشه؛١٣٨۴‏‏ ‏”جنایت و مکافات” تهران، تئاترشهر، تالاراصلی؛ ۱۳۷۷‏ بازی و طراحی صحنه:‏ ‏”جانمی چه زندگیی”به کارگردانی”رویا اسدی ” تهران، تالار مولوی؛ ۱۳۷۱‏ ‏”شب بخیر جناب کنت و آهنگهای شکلاتی” (اکبر رادی ) تهران،تئاترشهر،تالار قشقایی؛ ‏‏۱۳۸۵‏ بازی:‏ ‏”سرود سرخ برادری”(ناصر نجفی) تهران،تئاتر شهر، تالار قشقایی؛ ۱۳۶۱‏ ‏”پرومته در زنجیر”(مجید جعفری) تهران،تئاترشهر، تالار اصلی؛ ۱۳۶۳‏ ‏”ازدواج آقای میسیسیپی”(حمید سمندریان) تهران،تئاترشهر، تالار اصلی؛ ۱۳۶۶‏ ‏”دائی وانیا”(محمد رحمانیان)تهران، تالارمولوی؛ ۱۳۶۴‏

استاد اسماعیل آذر

امیراسماعیل آذر متولد ۱۸ آذر ۱۳۲۳ اصفهان، استاد ادبیات فارسی و مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری فرهنگبان است. او در تلویزیون نیز به عنوان مجری و کارشناس برنامه‌های ادبی از جمله برنامه “به تماشا سوگند و به آغاز کلام” (مشاعره) فعالیت می‌کند. او همچنین عضو کمیسیون هنر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدیر گروه ادبیات فارسی سازمان فرهنگی اکو، عضو کمیته نامگذاری ثبت احوال، عضو کمیسیون‌های علمی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و عضو هیئت مدیره انجمن ادبیات تطبیقی است. برخی از آثار وی عبارتند از: – تاریخ هزار ساله شعر پارسی درباره امام رضا(ع) – شاهکارهای ادبی جهان (مترجم) – سعدی شناسی – ادبیات ایران در ادبیات جهان – شکوه عشق- تاریخ و شعر عاشورا – عبرتگاه تاریخ – تاثیر حافظ بر ادبیات غرب

Ismail-Azar-biographya-com-3

استاد بهروز رضوی

behrouzrazavi-photokade-2

بهروز رضوی برادر عاطفه رضوی متولد ۱۳۲۶ در یزد گوینده، مجری تلویزیون و بازیگر ایرانی است. پدر او به قصد این‌که فرزندانش در تهران بیشتر امکان رشد در زمینه‌های فرهنگی هنری دارند، اوایل دهه‌ی سی به همراه خانواده به تهران آمد. خانواده‌ی او اغلب در کارهای فرهنگی و هنری مشغول به کار هستند؛ از جمله «عاطفه رضوی» گریمور و بازیگر سینما، و همچنین زنده یاد «بهزاد رضوی» که مدرس آواز و نوازنده تنبک بود. استاد بهروز رضوی همکاری خود را با رادیو در سال ۱۳۴۷ به عنوان گوینده آغاز کرد. وی علاوه بر گویندگی رادیو و تلویزیون، بازیگر تئاتر و سینما نیز هست. وی روایت مجموعه مستند ایران را بر عهده داشته و در فیلم‌های زیر به عنوان بازیگر نقش‌آفرینی کرده است: ۱– نجات‌یافتگان: ۱۳۷۴  ۲– آبادانی‌ها:۱۳۷۱  ۳– شعله‌های خشم: ۱۳۷۱  ۴– دادستان: ۱۳۷۰   ۵– شانس زندگی: ۱۳۷۰   ۶– یکبار برای همیشه: ۱۳۷۰  ۷– آب را گل نکنید :۱۳۶۸  ۸– جستجوگر :۱۳۶۸  ۹– ردپایی بر شن: ۱۳۶۶  ۱۰– محموله: ۱۳۶۶

نمونه صدای استاد رضوی

 

استاد سمانه فاخری

سمانه فاخری متولد اول تیر ماه ۱۳۶۱  دانش‌آموخته رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه شهید بهشتی تهران است. در دوره نوجوانی از اعضای تحریریه شعر و ادبیات مجلات نوجوانان بوده است و در همایش‌های ادبی استانی و کشوری بسیاری شرکت داشته است. او اکنون در رشته‌های تخصصی شعر، نویسندگی، ویراستاری و تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه فعالیت می‌کند. همکاری ایشان با آموزشگاه شیواآوا در رشته شعرخوانی و فن‌بیان می‌باشد.

نمونه صدای استاد فاخری

 

photo_2017-08-21_14-24-31

غلامعلی امیر نوری

amirnoori

استاد غلامعلی امیر نوری اول دی ماه سال ۱۳۱۷ متولد شد و کار خود را قبل از انقلاب اسلامی در رادیو زاهدان که تازه افتتاح شده بود، به عنوان گوینده، نویسنده، تهیه‌کننده، بازیگر و … شروع کرد. او بعد از مدتی به تهران آمد و از سال ۱۳۴۲ وارد سازمان صداوسیما شد و در رادیو ایران کار خود را ادامه داد. امیر نوری تا به امروز در برنامه‌های مختلف رادیویی گویندگی کرده است که یکی از کارهای برجسته او، خواندن دکلمه دعای «ربّنا» با صدای محمدرضا شجریان است.